Sekrety Skóry
Fundament piękna – zdrowa BHL
Poświęcimy dzisiejszy wpis w całości barierze hydrolipidowej (BHL). Czym ona jest? Dlaczego jest tak ważna? Jak odpowiednio ją pielęgnować, aby zachowała wszystkie najistotniejsze funkcje?
Pozwólcie, że przybliżymy Wam dziś ten temat.
Skóra sama w sobie jest niezwykle złożonym organem. Składa się na nią naskórek, skóra właściwa oraz tkanka podskórna.
Do jej najważniejszych funkcji zaliczamy ochronę przed patogenami oraz szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, lecz tak naprawdę mało kto wie, że to warstwa rogowa naskórka odpowiada za stan równowagi skóry. Ta niepozorna struktura składa się z komórek, pomiędzy którymi znajduje się warstwa substancji tłuszczowych zwana cementem międzykomórkowym. Tworzą go 3 główne substancje tłuszczowe: ceramidy, cholestreol oraz wolne kwasy tłuszczowe (FFA). To one tworzą okluzyjną warstwę, zapobiegając nadmiernej utraty wody z naskórka. Tym samym chronią skórę przed wysuszeniem. Płaszcz hydrolipidowy odpowiada za odpowiednie pH skóry (które jest lekko kwaśne, optymalnie wynosi 5,5). Chroni skórę przed wnikaniem w nią substancji drażniących oraz alergenów.
Sama grubość BHL oraz udział związków wchodzących w jej skład zmieniają się wraz z wiekiem. Bariera ochronna najgrubsza jest w okresie niemowlęcym, kiedy to też jej głównym składnikiem jest cholesterol. Wraz z upływem lat oraz w wyniku starzenia się skóry warstwa cholesterolu częściowo niknie, a jej miejsce zastępują lipidy, takie jak skwalen, pochodzący z gruczołów łojowych.
A czy zastanawialiście się, dlaczego utrzymanie odpowiedniego pH jest tak istotne dla warstwy płaszcza hydrolipidowego?
Lekko kwaśne pH tworzy odpowiednie środowisko dla czynności enzymów, które to syntezują (wytwarzają) lipidy warstwy rogowej. Dodatkowo, zaburzenie pH skóry może przyczynić się do rozwijających się infekcji, gdyż warstwa hydrolipidowa staje się wówczas idealnym podłożem do namnażania się drobnoustrojów. Oczywiście pH skóry kobiet i mężczyzn różni się, również w zależności od części ciała, ale o tym kiedy indziej 🙂
Uszkodzenie bariery hydrolipidowej naskórka
Czynniki egzogenne – pochodzące z zewnątrz
Spowodowane jest przede wszystkim przez nieodpowiednią pielęgnację skóry. Stosowanie drażniących środków myjących (takich jak SLS, SLES), peelingów oraz nie stosowanie kremów nawilżających, jak i kremów przeciwsłonecznych, znacząco wpływa na zaburzenia bariery hydrolipidowej.
Chłodne powietrze wysusza skórę, ale również gorące, tak jak i promieniowanie UV – to ono jest niezwykle niszczące dla skóry. Nie tylko degraduje lipidowe składniki sebum, co przyczynia się do zaburzenia gospodarki wodnej w skórze, ale również niszczy zawarte w cemencie międzykomórkowym ceramidy i prowadzi do wyniszczenia włókien kolagenowych i elastynowych.
Czynniki endogenne – pochodzące z wewnątrz
Do takich należą przede wszystkim zaburzenia gospodarki hormonalnej związane z różnymi chorobami układu hormonalnego oraz menopauza, w której okresie spada poziom estrogenów, co skutkuje obniżeniem produkcji lipidów i glikozaminoglikanów w skórze.
Wszystkie te czynniki mogą przyczynić się do zaburzeń prawidłowego poziomu nawodnienia. Jest ono kluczowe, gdyż ma wpływ na procesy biochemiczne przebiegające w tkankach skóry. Umożliwia między innymi prawidłowe funkcjonowanie białek fibrylarnych, odpowiadających za budowanie włókien kolagenowych oraz elastynowych. W suchej skórze zmniejsza się ilość kolagenu i elastyny.
Objawy zaburzonej równowagi skóry
Należy do nich nie tylko przesuszenie, ale również zaczerwienie czy pękanie naskórka. Możemy spotkać się również z szorstkością oraz dolegliwościami pod postacią świądu lub pieczenia.
Zaburzenie bariery hydrolipidowej dotyczy nie tylko suchej skóry. Często występuje również w skórze tłustej, ze skłonnością do trądziku, w skórze naczynkowej, ale o tym napiszemy następnym razem.
A co z pielęgnacją?
Zacznijmy więc od mycia:
- Stosuj środki łagodne, które nie będą naruszały pH. W składzie swojego żelu czy balsamu myjącego zwróć uwagę na łagodne środki myjące, takie jak np. kokamidopropylbetaina czy coco-glucoside, a wystrzegaj się soli sodowych (SLS, SLES i inne).
- Delikatnie osuszaj skórę ręcznikiem. Nie jest wskazane jej nadmierne wycieranie, jednak zwróć uwagę na to, aby nie pozostawiać jej wilgotnej samotnie do wyschnięcia, gdyż to może wiązać się z odparowaniem wody oraz natychmiastowym przesuszeniem.
- Pamiętaj, że w przypadku suchej skóry powinno się ją nawilżyć w ciągu 2-3 minut po wytarciu. Jeśli poczekasz dłużej, woda wyparuje.
- Zadbaj o dietę bogatą w witaminy A, D, C oraz E. Regularnie uzupełniaj braki kwasów omega 3 oraz 6, które znajdziesz w rybach, olejach oraz w pestkach i nasionach.
- Nie zapominaj o nawodnieniu, pij odpowiednią ilość wody w ciągu dnia (1,5-2 L dziennie).
Na rynku spotkasz różne typy peelingów, między innymi mechaniczne (ziarniste), enzymatyczne (z różnego typy enzymami) oraz chemiczne (kwasowe). Pamiętaj, że nadmierne złuszczanie skóry pozbawia ją flory bakteryjnej, co również prowadzi do naruszenia ciągłości naskórka oraz wysuszenia.
Jeśli czujesz potrzebę dogłębnego oczyszczenia, zdecyduj się na dobranie odpowiedniego kosmetyku. Do tego celu zastosuj kwasy BHA lub AHA (to mocniejsze z nich), jeśli jednak jesteś „wrażliwcem”, poszukaj kwasów PHA. Z enzymów wybieraj te delikatne, takie jak np. enzym z dyni.
W swojej codziennej rutynie warto zadbać o to, aby wspomóc skórę w procesach naprawczych. Najlepiej podczas snu, gdyż wtedy organizm się regeneruje.
Wypróbuj kosmetyki, których składniki nasza skóra jest w stanie „poznać” wręcz od razu. I potraktować jak własne. Mowa tutaj oczywiście o lipidach i ceramidach. Bez obaw możesz włączyć je w swoją nocną rutynę pielęgnacyjną, tym samym wspomagając skórę.
W pielęgnacji porannej zadbaj jak najbardziej o składniki bogate w humektanty, czyli takie, które będą wiązać wodę w naskórku. Do takich substancji zaliczamy glicerynę oraz kwas hialuronowy.
Podstawowy plan pielęgnacyjny z PureStory:
RANO:
- Cleansing Milk – łagodne oczyszczenie skóry bez naruszenia jej pH
- Vitamin Shot Serum – dawka naturalnej witaminy E oraz witaminy C, dla wzmocnienia naczyń krwionośnych oraz odpowiedniego nawilżenia
- Deep Moisture Cream – ultra głębokie odżywienie oraz nawilżenie skóry wraz z drogocennymi substancjami aktywnymi takimi jak kwas hialuronowy, gliceryna oraz skwalan
WIECZÓR:
- Cleansing Milk – zmycie zanieczyszczeń z całego dnia
- Age Defence Serum – odbudowa oraz uelastycznienie
- Deep Moisture Cream jeśli masz skórę normalną, a w przypadku skóry suchej
- Lipid Repair Balm – unikatowy kosmetyk zawierający 3 główne substancje cementu międzykomórkowego: cholesterol, ceramidy oraz NNKT. Pozwoli Twojej skórze odpocząć oraz odetchnąć, a ze względu na zawartość naturalnie występujących w skórze substancji Twoja skóra poczuje się „jak u siebie” i z pewnością Ci podziękuje 🙂
Podsumowując, bariera hydrolipidowa skóry to nasze być lub nie być. Odpowiednia pielęgnacja skóry pozwoli Ci zachować młodość, witalność i zdrowie. Zadbaj o siebie z PureStory, w zgodzie z DNA Twojej skóry.
CLEANSING MILK 100 ml
Mleczko do demakijażu. Delikatnie oczyszcza skórę twarzy, a dzięki łagodnej formule nie podrażnia skóry, koi ją i nawilża.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 150.00 zł.
LIPID REPAIR BALM
Balsam S.O.S do twarzy i ciała. Łagodzi podrażnienia skóry, wygładza ją, odbudowuje barierę hydrolipidową skóry oraz chroni przed niekorzystnym wpływem czynników zewnętrznych.
DEEP MOISTURE CREAM 50 ml
Ultranawilżający krem do twarzy dla cery suchej i przesuszonej. Zapewnia intensywne, długotrwałe odżywienie skóry, pozostawiając ją niezwykle wygładzoną i promienną.
Najniższa cena z 30 dni przed obniżką: 330.00 zł.