Zaktualizowano koszyk

Sekrety Skóry

EP 04 Trądzik kosmetyczny

Trądzik jest nieodłączną częścią zmagań wielu z nas. Wywołuje go wiele czynników, takich jak stres, zaburzenia hormonalne, zakażenia skóry oraz kosmetyki. Dziś skupimy się na tym ostatnim, czyli kosmetykach, które mogą wywołać trądzik kosmetyczny. 

Trądzik kosmetyczny jest dolegliwością wywołaną stosowaniem produktów do pielęgnacji skóry. Niektóre kosmetyki mogą zawierać składniki, które zatykają pory i przyczyniają się do powstawania trądziku – najczęściej są to kremy, oleje, pudry, podkłady, róże, korektory, jak również kremy z filtrem przeciwsłonecznym. Takie substancje nazywamy 'komodogennymi’. Są nimi wszystkie ciężkie woski, takie jak wosk pszczeli oraz inne emolienty, takie jak np. wazelina czy lanolina. Dodatkowo zaliczamy do nich silikony (np. Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Dimethicone, Amodimethicone, PEG-12 Dimethicone, PEG/PPG-25/25 Dimethicone) oraz alkohole izoproplylowe (Isopropyl Alcohol).

Substancje te gromadzą się w gruczole łojowym, co utrudnia wydostawanie się łoju na zewnątrz. Ten proces może przyczyniać się do powstawania zmian trądzikowych.

Inną przyczyną mogą być reakcje alergiczne na niektóre składniki kosmetyków lub podrażnienie skóry, spowodowane nadmiernym użytkowaniem produktów pielęgnacyjnych.

 Trądzik kosmetyczny objawia się podobnie, do trądziku pospolitego. Do najczęstszych objawów należą małe, czerwone krostki (najczęściej białe główki), zaskórniki (czarne lub białe kropeczki) oraz zaczerwienienie i podrażnienie skóry. Najczęściej występuje na twarzy, jednak może zajmować również inne obszary, na które nakładane są kosmetyki, takie jak szyja, dekolt czy plecy. Rozwija się on przez kilka tygodni lub miesięcy i może utrzymywać się przez niezwykle długi czas, jeśli nie zastosujemy odpowiednich środków.

  • Wybierz odpowiednią pielęgnację – czytaj składy! Zwróć uwagę na to, aby kosmetyki, których używasz, nie były komodogenne. Upewnij się, że nie są one bogate w oleje mineralne, lanolinę, alkohole izopropylowe oraz silikony, które mogą przyczynić się do zatykania porów.
  • Oczyszczaj skórę delikatnie, ale dokładnie – Regularne oczyszczanie twarzy jest kluczowe. Zawsze przed snem zmywaj makijaż, a do oczyszczania skóry wybieraj produkty łagodne, nienaruszające jej pH. Do tego celu możesz użyć naszego mleczka oczyszczającego Cleansing Milk – to kremowa emulsja przeznaczona do głębokiego oczyszczenia skóry, bez naruszenia równowagi hydrolipidowej. Oparta na składnikach naturalnie występujących w skórze. Łagodnie i skutecznie oczyszcza, zachowując równowagę skóry. Nawilża i idealnie przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.
  • Rutyna pielęgnacyjna – mniej znaczy więcej. Im więcej produktów nakładasz na skórę, tym większe prawdopodobieństwo podrażnienia oraz zablokowania ujść gruczołów łojowych. Trzymaj się prostych rutyn, używaj kosmetyków, które są Ci niezbędne.
  • Test – jeśli masz podejrzenie, że produkt może być powodem wystąpienia zmian na skórze, przeprowadź test. Nakładaj produkt na mały obszar skóry przez kilka dni, aby zobaczyć, czy pojawi się reakcja.
  • Konsultacja z dermatologiem – jeśli objawy trądziku kosmetycznego utrzymają się pomimo zmiany kosmetyków i rutyny pielęgnacyjnej, warto skonsultować się z dermatologiem. Specjalista może zaproponować bardziej skierowane leczenie i pomóc zidentyfikować potencjalne alergie na składniki kosmetyków.


Pielęgnacja PURE STORY BY MEDICAL DOCTORS dla cery ze skłonnością do krost i niedoskonałości

Pielęgnacja poranna:

  1. Cleansing Milk – kremowa emulsja przeznaczona do głębokiego oczyszczenia skóry, bez naruszenia równowagi hydrolipidowej. Oparta na składnikach naturalnie występujących w skórze. Łagodnie i skutecznie oczyszcza, zachowując równowagę skóry. Nawilża i idealnie przygotowuje skórę do dalszej pielęgnacji.
  2. Vitamin Shot Serum – serum z unikalnym połączeniem naturalnych postaci witaminy C (kwas α-askorbinowy) w stężeniu 10% oraz witaminy E (D-α-tokoferol). Dzięki mieszance witamin naturalnie występujących w skórze oraz niskiemu pH (<3,5), posiada wysoką zdolność przenikania przez warstwy naskórka. Doskonale nawilża skórę, nie zatykając porów. Działa antyoksydacyjnie.

Pielęgnacja wieczorna:

  1. Cleansing Milk
  2. Age Defence Serum – serum z azjatykozydem pozyskiwanym z rośliny Centella Asiatica (CICA), o silnym działaniu regeneracyjnym. Pobudza syntezę kolagenu i elastyny – białek podporowych skóry. Serum przywraca skórze odpowiednią gęstość, elastyczność i napięcie.
  3. Reti-Youth Serum / POWER Retinol Serum – oba produkty z retinolem (wit. A), D-alfa-tokoferolem (wit. E) oraz innymi substancjami o wszechstronnym działaniu przeciwstarzeniowym i odblokowującym pory, w tym koenzymem Q10, kwasem laktobionowym, ultraniskocząsteczkowym kwasem hialuronowym, azjatykozydem i prowitaminą B5.