Zaktualizowano koszyk

Wolne rodniki i proces antyoksydacji skóry

W tym wpisie krok po kroku przejdziemy wspólnie przez proces powstawania wolnych rodników oraz antyoksydacji. Odpowiedzmy sobie zatem na kilka pytań: czym są wolne rodniki? Jak powstają? Czym jest antyoksydacja i jakie surowce antyoksydacyjne znajdziemy w kosmetykach?

 

Powstawanie wolnych rodników jest nieodłącznym elementem procesu oddychania, który zachodzi w wszystkich komórkach naszego ciała.

Podczas tego procesu powstają atomy tlenowe, które powinny mieć parzystą ilość wolnych elektronów na swojej ostatniej powłoce, czyli powłoce walencyjnej. Czasami jednak dochodzi do zagubienia elektronu. Atom tlenowy traci wówczas swoją pierwotną równowagę i zaczyna poszukiwać brakującego elektronu w najbliższym otoczeniu, odbierając elektrony innym atomom tlenowym. W ten sposób powstają kolejne niekompletne atomy tlenowe, czyli wolne rodniki. Wolne rodniki to atomy, które nie mają pary. W poszukiwaniu równowagi niszczą inne struktury na przykład białek czy lipidów, powodując uszkodzenie błon komórkowych, a nawet zmiany w DNA. W niewielkich ilościach nie są one kłopotliwe dla organizmu człowieka, Problem pojawia się wtedy, gdy ich ilość narasta. Dochodzi wówczas do wystąpienia tzw. stresu oksydacyjnego w organizmie.

Na wzmożoną produkcję wodnych rodników w komórkach człowieka składa się wiele czynników. Najczęściej powodem jest nieprawidłowa dieta, brak wypoczynku, wzmożony stres, nadużywanie alkoholu, palenie papierosów, długotrwała ekspozycja na słońce, a także zanieczyszczenie środowiska.

Wolne rodniki mogą być przyczyną wielu chorób.

Stres oksydacyjny

Jest to zaburzenie równowagi między szybkością wytwarzania wolnych rodników, a zdolnością organizmu do ich usuwania. Zbyt duża ilość wolnych rodników sprzyja uszkodzeniu ważnych struktur białkowych i lipidowych, wskutek czego dochodzi do rozwoju chorób i przyspieszonego starzenia organizmu.

A jaki wpływ mają na skórę?

Wolne rodniki przyspieszają procesy starzenia się skóry, wpływają również na nasilenie objawów niektórych chorób np. łuszczycy, czy wyprysku (egzemy).

Przede wszystkim:

  • niszczą kluczowe białka skóry – kolagen i oraz elastynę- odpowiadające za napięcie i elastyczność skóry. Konsekwencją jest postępująca wiotkość skóry i pojawienie się zmarszczek.
  • utleniają tłuszcze stanowiące gówny składnik błon komórkowych w skórze, co prowadzi do wysuszenia skóry. Sucha skóra to skóra, która nie działa prawidłowo. Słabiej się regeneruje, bo woda jest potrzebna enzymom, które są niezbędne do procesów regeneracyjnych, zachodzących w naszej skórze każdego dnia. Nasza skóra jest jak wielka fabryka, w której cały czas trwa produkcja nowych komórek i wymiana zużytych lub uszkodzonych. Jeśli brakuje wody, te procesy nie działają prawidłowo.
  • zaburzają aktywność melanocytów i osłabiają tym samym zdolność skóry do ochrony przed działaniem promieniowania UV,
  • osłabiają system immunologiczny skóry co sprawia, ze jest bardziej narażona na działanie bakterii, wirusów

Utlenianie lipidów

Podczas reakcji utleniania nienasyconych kwasów tłuszczowych dochodzi do wytworzenia wolnorodnikowych nadtlenków kwasów tłuszczowych (LOO). Te później mogą przekształcać się w aldehydy oraz hydroksykwasy, które szczególnie przyczyniają do starzenia się skóry. Mają one bowiem możliwość modyfikacji funkcji błon biologicznych, co objawia się pękaniem błon oraz naruszeniem ich integralności – prowadzi to do powstawania zmarszczek, utraty elastyczności oraz zaburzeń bariery hydrolipidowej skóry.

Antyoksydacja – co to takiego?

Antyoksydacja jest procesem, którego podstawę stanowią przeciwutleniacze, nazywane również antyoksydantami.

Są to związki odpowiedzialne za neutralizowanie wolnych rodników tlenowych. Antyoksydantem nazywamy każdą substancję, która wykazuje zdolność eliminowania wolnych rodników z organizmu.

Nasza skóra ma takie możliwości. Aby przeciwdziałać uszkodzeniom wywołanym przez wolne rodniki wykształciła złożony system obrony antyoksydacyjnej, oparty na współdziałaniu wielu wyspecjalizowanych zespołów i cząsteczek tzw. zmiataczy wolnych rodników.

Oprócz najlepiej poznanych przeciwutleniaczy niskocząsteczkowych, takich jak kwas askorbinowy (witamina C), alfa-D- tokoferole (witamina E) lub beta-karoten (witamina A), układ antyoksydacyjny współtworzą wyspecjalizowane enzymy antyoksydacyjne i naprawcze. Do najważniejszych należą katalazy, peroksydazy glutationowe  oraz dysmutazy ponadtlenkowe. Enzymy te tworzą zintegrowany, bardzo czuły i swoisty system antyoksydacyjny określany mianem triady antyoksydacyjnej.

Antyoksydanty dostarczane są do skóry z pożywieniem, jak również miejscowo, w kosmetykach.

Do najczęściej spotykanych antyoksydantów w kosmetykach zaliczamy:

  • witaminy (takie jak witamina C, E oraz A – beta karoten (niezwykle popularny retinol),
  • kwas alfa-liponowy, kwas ferulowy, kwas laktobionowy
  • azjatykozyd (wąkrota azjatycka)
  • koenzym Q10 (ubichinon)
  • glukonolakton

Jak zatem zapobiec szybkiemu starzeniu się skóry?

Przede wszystkim zdrowy styl życia. Kluczowa jest odpowiednia, bogata w antyoksydanty dieta. Badania pokazują jednak, że dostarczanie antyoksydantów w pożywieniu, czasem jest niewystarczające i warto wspomóc skórę stosowaniem kosmetyków miejscowo. Szczególnie w letnim okresie.

Pure Story powstało z zamysłem utrzymania młodości, witalności oraz naturalnego piękna. Gdy uzmysłowisz sobie, że nasza skóra wchłania wszystko, wtedy wiesz, że chcesz dostarczyć jej tylko to, co najlepsze.

Antyoksydacyjna oferta PureStory

Sera:

  • Age Defence Serum – jak sama nazwa wskazuje, mocno hamuje starzenie skóry poprzez zawarty w sobie koenzym Q10 i azjatykozyd, jedną z najsilniejszych substancji pobudzających tworzenie kolagenu. Idealny na noc, kiedy skóra wymaga regeneracji.
  • POWER Glow Serum – mój ulubieniec. Bomba młodości składająca się z dwóch z najsilniejszych antyoksydantów – 15% witaminy C oraz kwasu ferulowego. Cudowny na letnie, upalne dni. Chroni skórę przed wolnymi rodnikami, idealny na dzień.
  • Vitamin Shot Serum – podstawowe serum antyoksydacyjne, zawierające alfa-D-Tokoferole (najbardziej aktywna forma witaminy E, naturalnie wystepujaca w skórze) oraz 10% witaminę C.
  • Reti-Youth Serum / POWER Retinol Serum – dwa produkty, dwa różne stężenia czystego retinolu, czyli witaminy A, dla porządnego odmłodzenia. Ps. to serum stosuj tylko jesienią i zimą, pobudzi odnowę skóry po lecie.
  • POWER Spot Serum – rozjaśniające serum z witaminą C, kwasem alfa-liponowym  i glabrydyną. Jeśli masz skłonnośc do przebarwień, koniecznie wypróbuj.

Kremy:

  • Deep Moisture Cream – głębokie nawilżenie skóry zamknięte w słoiczku. Zawartość kwasu hialuronowego, kwasu laktobionowego, mocznika i skwalanu pozwala skórze odetchnąć i zrelaksować się. I do tego ten niezwykły zapach…
  • POWER Spot Cream -rozjaśniający krem z arbutyną, glabrydyną i kwasem hialuronowym. Dzięki tym składnikom stymuluje on odnowę skóry poprzez wzmożenie procesów odnowy i budowy włókien elastynowych i kolagenowych. Zmniejsza zaczerwienienie oraz podrażnienia. Jak tu się nie zachwycić?
  • POWER Eye Cream Mask – przeznaczony do wymagajacej okolicy oczu. Zawiera między innymi trokserutynę, miłorząb japoński, kwas laktobionowy, kwas hialuronowy oraz azjatykozyd. Pobudza tworzenie kolagenu, zmniejsza obrzeki i redukuje cienie pod oczami.
 

„Kosmetyki antyoksydacyjne warto stosować rano, gdyż to w ciągu dnia jesteśmy najbardziej narażeni na czynniki wywołujące nagromadzenie się wolnych rodników w skórze.”